Glasgow Rowing Club

Members Area

Achievements

Scottish Internationists 2013

 

Sebastian Glen , Andrew Dickson & Rachel Scott

Cameron Turner & Cameron Grant

Coach Iain Somerside

Gavin Horsburgh

Coach Duncan Walker

British Champions 2013

India Somerside and Becky Neilson - Winners and British record holders - Coach Iain Somerside

Glasgow Sports Council 2013

Performance Club of the year - commended

Scottish Champions 2013

Schoolgirls  8  Fitzpatrick, Hassan, McKinnon,Barbour, Somerside, Rankin,Neilson, Wicklow & Somerside

Schoolgirl J16 4+ Fitzpatrick, Somerside, Neilson, Rankin & Cousins

Schoolboys Doubles Grant and Turner

Mens Schoolboy J15 4+ Armstrong,Urquhart Abernethy & Ritchie

Mens Novice Quads Dickson, Glen, Armstrong  Turner

Mens Novice Double Armstrong and Turner

Mens Novice Single - Josh Armstrong

Womens J14 Double Somerside and Neilson

Womens J16 4+ Somerside, Rankin, Neilson, Fitzptrick & Cousins

Womens J15 4+ Somerside, Rankin, Neilson,Fitzpatrick & Cousins

Womens J15 4x+ Somerside, Wicklow, Rankin,Neilson & Cousins

Womens J14 scull - Holly Wicklow

Womens J12 scull -Natalie Smart

Scottish Internationalists 2012

Euan Macleod

Scottish Internationalists 2011

Kimberley Somerside & Eleanor Jamieson

Ross Urquhart & Ronan Murphy

Coach Iain Somerside

Scottish Internationalists 2010

Ronan Murphy & Ross Urquhart

Emily Collie

Coach Iain Somerside

Emma McCahill

Coach Ricky Walsh

 

Scottish Internationalist 2009

Ruth Cranston  - Coach Peter Barton

Emma McCahill - Coach Richard Walsh

Kieran Brown - Coach Chris Phillips

Gavin Murty - Coach Chris Phillips

Andrew Hunt - Coach Chris Phllips

Grant Gourlay - Coach Chris Phillips
 -

Historical Internationalists 1971 -1991

 

Scottish Internationalists

1991

Gillian Lindsay - Coach Richard Walsh

Gordon Gillspie and Andy Fairbairn - Coach Ralph Gillies

1990

Gillian Lindsay - Coach Richard Walsh

1986

Catriona MacCallum

Jean Guthrie

Joe Kelly

1984

Moira MacCallum,Catriona MacCallum,Annelise Rennie, Marjorie Wier & Michelle Shorthouse - Coach Ralph Gillies.

Maureen McGarvie

Michelle Hely

1983

Chris Rennie, Scott Ramsay,Keith Watson, Ralph Weir & Ross Dunmore. Coach Ralph Gillies

Eleanor McNish, Lesley Main, Lorraine McMillan, Gail Williamson & Sarah George - Coach Ralph Gillies.

Jean Guthrie,Maureen McGarvey, Lesley McGhie & Michelle Hely

1981

Jean Muir - Coach George Parsonage

Ross Malone - Coach Peter Barton

Tom Baxter - Coach Peter Barton

1980

Jean Hill - Coach George Parsonage

1977

Tony Hamilton

1976

John McTeague, David Nolan, Richard Watters, Bernard Savage, Des Green, Peter Finnigan, Robert Louden,  Ian Coyle

Tony Hamilton

Alstair Browne

1975

David Nolan, John McTeague, Richard Watters, Bernard Savage, Ian Coyle  - Coach Mike Foster

Iain Somerside

1974

Iain Somerside

1971

W.Turner, P Thompson, G Coyle, J Guidi, D Sannachan, K Brown, R Walsh, B McCusker

1972

P Barton

P.Hughes

1971

Alan Watson, Pat O' Brien, Peter Barton, Mike Foster

 

Historic British Medal Winners

2011 - Glasgow Academy MJ2- Gold

Ross Urquhart and Ronan Murphy

WJ8 - Bronze

Kimberley Somerside and Eleanor Jamieson

Coach Iain Somerside

2010 - Glasgow Academy MJ2- Bronze

Ross Urquhart an Ronan Murphy -Coach Iain Somerside

Lourdes Secondary School MJ17 1x Gold

Kieran Brown - Coach Chris Phllips

2009 - Glasgow Academy WJ16 4x - Bronze

Emily Collie and Ruth Cranston

Coach Peter Barton

St Thomas Aquinas MJ17 1x and MJ18 1x Bronze and Silver

Gavin Murty - Coach Chris Phillips

St Thomas Aquinas - MJ18 4x Bronze

Grant Gourlay - Coach Chris Phillips

St Aloysius' MJ18 4x

Andrew Hunt - Coach Chris Phillips

Lourdes Secondary School - J18 4x Bronze

Kieran Brown

 

Kieran Brown

2008 - Lourdes Secondary Schools - J15 2x Bronze

Kieran Brown - Coach Chris Phillips

1991 St Aelreds  WJ1x  & WJ 2x Gold Gillian Lindsay- Coach Richard Walsh

1990 St Aelreds  WJ18 1x Gold Gillian Lindsay- Coach Richard Walsh

1987 - Hutchiesons' Grammar School WJ2- Gold  W2- Bronze & WJ8 Silver

Catriona MacCallum and Annelise Rennie. Coach Ralph Gillies

St Aelreds Silver WJ16 2x Gillian Lindsay and Eileen McDaid -  Coach Richard Walsh.

John Boscoe - Silver MJ2- John Cassidy

Hutchesons' Grammar - Silver MJ2- John Price

1986 - Hutchiesons' Grammar School WJ16 2- Gold

Annelise Rennie and Elspeth Price. Coach Ralph Gillies

1986 -Hutchesons' Grammar School WJ18 4+ Bronze

Catriona McCallum. Coach Ralph Gillies

St Aelreds -Silver WJ14 1x Gillian Lindsay

St Aelreds - Gold WJ14 x Gillian Lindsay and Eileen Mcdaid

John Boscoe -  Silver MJ8 John Cassidy

Hutchesons' Grammar - Silver MJ8 John Price

1985 - Hutchesons' Grammar School WJ16 4+ Bronze

Catriona McCallum, Annelise Rennie & Elspeth Price. Coach Ralph Gillies

1984 - Hutchesons' Grammar School - Gold J 2-

Scott Ramsay & Keith Watson. Coach Ralph Gillies

John Boscoe - Gold WJ1 x Maureen McGarvey

John Boscoe - Silver W 4+ Michele Hely

John Boscoe - Bronze WJ4+ Jean Guthrie

1983 - Hutchesons' Grammar School - Bronze Medal J4+

Chris Rennie, Scott Ramsay,Keith Watson, Ralph Weir & Ross Dunsmore. Coach Ralph Gilles.

1983 Whitehill School - Bronze WJ4+

Lesley Main, Eleanor McNish,Gail Williamson, Lorraine McMillan &  Sarah George

1981 Whitehill School  - Gold WJ1x - Jean Muir

Whitehill School Silver J16 2-

Ross Malone and Tom Baxter

1976  Whitehill School Bronze M4+ Tony Hamilton

1975 St Mungo's Academy J16 4+ Bronze

Bernard Savage, David Nolan, John McTeague, Richard Watters & Ian Coyle. Coach Mike Foster.

GB Athletes

2016 - Glasgow Academy

India Somerside and Alex Rankin WJ18 4- World Junior Championships - 4th

Josh Armstrong JM4x World Junior Championships - 11th

Callum Urquhart JM4- Coupe de la Junesse - Gold

India Somerside and Alex Rankin WJ18 2- - Munich International Regatta - Gold

2015 - Glasgow Academy

Josh Armstrong J18 Quad World Junior Championships - Gold

Gavin Horsburgh J18 Quad World Junior Championships - Gold

Alex Rankin WJ18 4- World Junior Championships - 6th

Josh Armstrong and Gavin Horsburgh J18 Quad Munich International Regatta- silver

Holly Wicklow WJ2- WJ8 Coupe De La Juenesse Silver, Silver and Silver.

India Somerside and Becky Nielson WJ16 2- GB France - Gold

2014 - Glasgow Academy

Josh Armstrong J16 1x GB France Match - Gold

India Somerside, Alex Rankin, Becky Nielson and Holly Wicklow WJ4- GB France Match - Gold

2011 - Lourdes Secondary School

Kieran Brown - Silver MJ4x - Coupe De La Jeunesse

2009 - St Thomas Aquinas

Gavin Murty - Gold MJ 4x - Coupe De La Jeunesse

2000 - High School of Glasgow

Henry Westwood - Bronze J2- Coupe De La Jeunesse

1992 - St Aelred's School

Barcelona Olympics Gillian Lindsay

1991 - St Aelred's School

Gillian Lindsay

Hutchesons' Grammar

Gordon Gillespie and Adam Fairbairn - Gold Coupe De La Jeunesse

1990 - St Aelred's School

Gillian Lindsay

1987 - Hutchesons' Grammar School

Catriona MacCallum and Annelise Rennie

Scottish Internationalists 2014

Andrew Dickson and Seb Glen MJ8 - Coach Iain Somerside

India Somerside, Becky Neilson, Holly Wicklow, Alex Rankin WJ18 4+ - Coach Iain Somerside and Mary Massaro.

Gavin Horburgh and Josh Armstrong - MJ 2x and MJ 4x - Coach Iain Somerside

Giacomo Galano - MJ4x - Coach Chris Phillips

Rachel Scott - MJ8 - Coach Mary Massaro

British Internationalists 2014

Josh Armstrong  GB France J16 1x - Coach Iain Somerside.  Result 1st

India Somerside, Holly Wicklow, Alex Rankin, Becky Nielson GB France WJ16 4- Coach Mary Massaro. - Result 1st

British Medalists 2014

Gold - Josh Armstrong J16 1x

Silver - India Somerside, Holly Wicklow, Alex Rankin, Becky Nielson WJ18 4-

Silver - India Somerside, Holly Wicklow, Alex Rankin, Becky Nielson WJ16 4+

Silver - Callum Urquhart, Finlay Watson, Seb Glen, Andrew Dickson J18 4-

Silver - Giacomo Galano - J16 1x

National School Medalists 2014

Gold - India Somerside, Becky Neilson, Alex Rankin, Holly Wicklow and Kit Morris WJ16 4+

Gold - Josh Armstrong J16 1x

Silver - India Somerside, Becky Neilson, Alex Rankin, Holly Wicklow and Kit Morris WJ18 4+

National Schools Champions 2015

Championship Doubles - Josh Armstrong and Gavin Horsburgh

Championships Womens pairs - Alex Rankin and Holly Wicklow

Championship Womens J16 Pairs - India Somerside and Becky Nielson

Coach Iain Somerside/Mary Massro

British Championships 2015

Gold Medal J18 doubles Callum Urquhart and Seb Glen

Silver Medal WJ16 Pairs India Somerside and Becky Nielson

Bronze Medal J16 Pairs Sam Abernethy and Frank Murray

Coaches Iain Somerside and Mary Massaro

Scottish Internationalists 2015

Seb Glen and Callum Urquhart J18 Double and quad

Frank Murray and Sam Abernethy J18 Eight

India Somerside, Becky Nielson, Rachel Cannon and Barat Bouteleb  cox Kit MorrisWJ18 four

Coach Mary Massaro/ Iain Somerside

Scottish Rowing Awards

2011 - Junior Crew of the year Ross Urquhart and Ronan Murphy

2014 - Junior Rower of the year - Josh Armstrong

2015 - Junior rower of the year Gavin Horsburgh and Josh Armstrong

2015 - Coach of the year Iain Somerside

Sportscotland Awards

2015 - Iain Somerside - Performance coach of the year

World Junior Championships 2015

Josh Armstrong and Gavin Horsburgh - Gold in Junior Quads

Alex Rankin - 6th in Womens Junior fours

Further successes! - Facebook!

The Club's athletes's successes are celebrated on our Facebook page - see how they are getting on !

See our Facebook page!

Have a look at our Facebook page to see our successes!

October 2016 Head of the Charles

Josh Armstrong wins Junior Sculls at Head of the Charles Boston USA

Belgium Championships 2016

India Somerside and Alex Rankin win in Ghent

Belgium Junior womens pairs

Flemish U23 Womens pairs

Flemish Womens Pairs

National School Championships 2016

J18 Mens Single Sculls - Gold - Josh Armstrong

Coach: Iain Somerside

J18 Womens Quad Sculls - Silver -India Somerside, Alex Rankin,Rachel Cannon and Lauren Macnaughton

Coach Alistair Macnaughton

J18 Men Pairs- Bronze - Callum Urquhart and Ben 0'Neil 

Coach Peter Barton

 

Scottish Championships 2016

Josh Armstrong Gold Open 1 x an Open 4x
Callum Urquhart Gold J18 2- and Open 4x - silver open 2-
Ben O'Neil Gold J18 2- and Open 4x - Silver Open 2-
Ryan Morrison Gold Open 4x and Silver J18 1x
Alex Rankin Gold Open W2-, WJ18 2- WJ18 4+, WJ18 2x & Silver Open W 1x
India Somerside Gold Open W2-, WJ18 2- WJ184+ & WJ18 2x
Lauren MacNaughton Gold WJ18 4-, WJ18 4x & Silver WJ18 2-
Rachel Cannon Gold WJ18 4-, WJ18 4x & Silver WJ18 2-
Holly Wicklow Gold WJ18 4-,WJ18 4x Bronze WJ18 2-
Anna Colley Gold WJ18 4-,WJ16 4+ Silver WJ16 4x and Bronze WJ18 2-
Holly Allan Gold WJ18 4+,WJ16 4+ WJ16 2-,& Silver WJ16 4x
Jenny Olney Gold WJ18 4+ WJ16 4+,WJ16 2- & Silver WJ16 4x
Ailsa Martin Gold WJ18 4x, WJ16 4+ and Silver WJ16 4x
Callum Broad Gold J18 2x
Frank Murray Gold J18 2x
Ciara Rogers Gold WJ13 1x, WJ13 2x, Silver WJ14 4x and Bronze WJ14 2x 
Daisy Morris Gold WJ164+ & Silver WJ14 4x
Orla Johnstone Gold WJ13 4x and WJ13 2x
Sofia Chatfield Gold WJ13 x
Emily Milne Gold WJ13 4x
Darcy McCann Gold WJ13 4x
Honey Morris Gold WJ13 4

Kirsty Hunter Silver WJ14 4x

Lauren Cooper Silver WJ14 4x

Catriona Andrews Silver WJ14 4x and Bronze WJ14 2x
Alex Milne Silver J15 1x
Andrew Hodge 3rd J13 4x
Mathew Hodge 3rd J13 4x
Harry Mason 3rd J13 4x
Zak Potter 3rd J13 4x

British Championships 2016

Gold Womens J18 pairs Rachel Cannon and Lauren Macnaughton

Coach Alastair Macnaughton

Gold Men J15 sculls - Alex Milne

Coach Mary Massaro

Bronze Women J18 4- Holly Wicklow, Anna Colley, Lauren Macnaughton, & Rachel Cannon

Coach Alastiar Macnaughton

Home International 2016

Gold - MJ18 double sculls Callum Broad and Frank Murray

Coach Mary Massaro

Gold - M4x Ryan Morrison

Coach Iain Somerside/Peter Barton

Coupe De La Juenesse 2016

Gold ( Both days ) JM18 4- Callum Urquhart

Coach Peter Barton

World Rowing Championships 2016

WJ18 4- 4th - India Somerside and Alex Rankin

Coach Iain Somerside

MJ18 4x 11th Josh Armstrong

Coach Iain Somerside

Scottish Internationalist 2016

Ryan Morrison

Rachel Cannon

Lauren Macnaughton

Anna Colley

Jenny Olney

Holly Wicklow

Holly Allan

Callum Broad

Frank Murray

Sam Abernethy

Youcef Djoudi

Ella Bryant

Womens Henley 2016

Winners  WJ18 4x India Somerside, Alex Rankin, Lauren Macnaughton and Rachel Cannon.

Coach Alastair Macnaughton

"Keep up to date with our Facebook page!"
Facebook - where all of our news is!